Zapraszamy Was na kompendium wiedzy o December Daily czyli codziennikach grudniowych przygotowane przez naszą Złotą Rączkę Agnieszką. Potocznie taki album nazywamy “grudniownikiem” – zobaczcie dlaczego warto taki album zrobić i poczytajcie porady jak go wykonać.

 

ZR Agnieszka

Albumiki December Daily to chyba moje najcenniejsze pamiątki scrapbookingowe. Przygodę z DD rozpoczęłam w 2011 roku, za sprawą Alo Edwards, która jest inspiratorką tych albumów. Na jej stronie internetowej można obejrzeć krótki film Ali o December Daily, który opowiada o tej idei.

December_Daily_2016

December Daily 2016

December_Daily_2015

December Daily 2015

O co chodzi z December Daily? To taki specjalny album – kronika, zawierający wpis z każdego dnia miesiąca grudnia aż do Świąt (w Ameryce do 25.12., u mnie do 24.12.), a w tym wpisie jedną historię z danego dnia. Może ona być związana ze Świętami, ale nie musi, bo w grudniu dzieją się także zwyczajne sprawy jak spotkanie z przyjaciółmi czy wizyta u weterynarza…

Świetne jest to, że takie albumy tworzą scrapbookerki z całego świata! Poczucie wspólnoty jest naprawdę niesamowite, dlatego warto się podzielić w internecie swoim albumem żeby się wzajemnie zainspirować i zmotywować 🙂

 

December_Daily_grudniownik_porady_intrukcje_5

December Daily 2013

Każdego grudnia, od 2011 roku, w moich albumach zawieram powtarzające się świąteczne historie takie jak:

  • tworzenie świątecznych kartek
  • prezent od Św. Mikołaja
  • wyjazd na Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych do Poznania
  • przedświąteczne zakupy
  • przygotowanie i zapakowanie prezentów dla bliskich
  • zakup choinki + metka z ceną
  • wypisanie i wysłanie kartek
  • kolęda + obrazek od księdza
  • pieczenie i lukrowanie pierniczków
  • dekorowanie domu
  • świąteczno-urodzinowa wizyta u przyjaciółki

oraz wiele innych okazjonalnych dotyczących przeróżnych spotkań, tego, co dobrego jadłam i gdzie byłam. Powstaje kronika grudniowej codzienności i świątecznego oczekiwania.

 

 

December_Daily_2011

December Daily 2011

December_Daily_grudniownik_porady_intrukcje_3

December Daily 2011

 

 

 

Czy są jakieś inne reguły według których należy prowadzić “Grudniownik”…?

Dobra wiadomość jest, że … NIE MA! 🙂

Jednak z własnego doświadczenia stworzenia 5 albumów w ciągu ostatnich 5 lat, mogę szczerze doradzić:

  • przygotuj gotową bazę w stylu, jaki lubisz, wstępnie ozdobioną PRZED grudniem (potem nie będzie po prostu czasu, grudzień bywa b. szalony i zajęty!)
  • najlepsza baza na “grudniownik” to taka, którą można rozbudować i dopasować w razie czego – czyli np. w formie małego segregatora lub spięta otwieranymi kółkami (można będzie dodać lub odjąć kartki, wpiąć ulotki, znaleziska)
  • warto karty albumu ozdobić kieszonkami i klapkami, które tworzą dodatkowe miejsce na umieszczenie dekoracji i zapisków
  • moje “grudniowniki” mają tekturowe okładki i kartonowe karty, dzięki temu nawet wypchane zdjęciami i ozdobami mają szansę się domykać 🙂 pamiętaj, że aby na każdy dzień przeznaczyć 1 kartę, to album musi składać się z co najmniej 12

December_Daily_grudniownik_porady_intrukcje_1

December Daily 2012

December_Daily_2012

December Daily 2012

 

  • zdjęcia rób telefonem albo małym aparatem, który możesz mieć stale przy sobie – nie przejmuj się zbytnio ich jakością, bo jest to zapis autentycznego życia, docenisz to po latach 🙂
  • jeśli robisz zdjęcia smartfonem, ułatwisz sobie życie używając odpowiedniej aplikacji np. Instagram, która umożliwia natychmiastowe umieszczenie zdjęcia w Internecie (możesz użyć prywatnego konta, na którym nikt oprócz Ciebie nie zobaczy zdjęć) i można do nich dodać komentarz
  • jeśli danego dnia nie znajdziesz czasu żeby wydrukować zdjęcie albo zapisać co się zdarzyło, wklej chociaż samoprzylepną karteczkę z krótkim hasłem żeby nie zgubić tej historii

 

 

 

 

December_Daily_2014

December Daily 2014

 

December_Daily_2013

December Daily 2013

 

 

Najpopularniejsze “problemy”  i jak je ominąć:

  1. “Nie mam czasu na prowadzenie grudniownika.” Jeśli masz przygotowaną bazę i telefon pod ręką, to grudniownik sam się prowadzi, potrzebujesz jedynie 10-20 minut dziennie na wklejenie zdjęcia i opis, ew. doklejenie jakichś ozdób. Tyle da się wygospodarować z czasu przeznaczonego np. na TV lub Facebook.
  2. “To przedsięwzięcie mnie przerasta.” Możesz wziąć przykład z naszej Złotej Rączki Moniki, która przygotowała quasi-grudniownik, czyli album na najfajniejsze dni grudnia (wybrane, nie codzienne). To też sposób na mniej wymagające udokumentowanie oczekiwania na Święta.
  3. “Nie mogę drukować zdjęć w domu.” To trochę utrudnia sprawę, ale dla chcącego…  Jeśli nie możesz drukować zdjęć w domu, wydrukuj choć czarno-białe byle jakie wersje tych zdjęć na zwykłej drukarce i w spokojniejszym czasie (np. zaraz po Świętach) podmień je na wywołane u fotografa lub zamówione w Internecie odbitki.

 

 

 

Moje “grudniowniki” zostały wykonane na bazach albumowych Latarnia Morska, polecam! 🙂

baza do albumu - drzwi (11x20) baza do albumu ozdobna nawiasowa specjalna baza do albumu herbatniczek 20x20cm baza do albumu - aparat InstaFoto 15 cm

W sklepowej kategorii Boże Narodzenie/Zima znajdziecie wiele produktów, które możecie użyć w swoich albumach December Daily.

 

December_Daily_grudniownik_porady_intrukcje_4

December Daily 2011

December_Daily_grudniownik_porady_intrukcje_6

December Daily 2012

 

December_Daily_grudniownik_porady_intrukcje_7

December Daily 2015

2 komentarze na “December Daily, codziennik grudniowy, grudniownik–poradnik Złotej Rączki”

  1. 1
    Magda Palka says:

    Uwielbiam Twoje December Daily! Taka ekstra inspiracja. A z tym żeby album w ogóle zrobić i robić go systematycznie to jest trochę też tak jak z robieniem innych kreatywnych rzeczy. Po prostu muszą stać się chyba ważne na liście spraw 🙂
    Ja w tym roku zrobiłam sobie już bazę, mega prostą, ale to pierwszy raz. Zobaczymy jak mi pójdzie, bo z systematycznością może być różnie.

  2. 2
    Agnieszka says:

    Magda, to jest właśnie tak jak piszesz 🙂 Ale nawet jak ktoś nie robi albumów, to na “grudniownik” warto się porwać, bo to niesamowita pamiątka jest potem. Powodzenia Ci życzę, systematyczność nie taka istotna jak to, żeby jakoś udokumentować te historie – końcowe wklejanie i ozdabianie można robić dorywczo.

Napisz odpowiedź